Materiály Ceresit v nové výrobní hale Karlovarské Becherovky

Základní fakta

Objekt: výrobní hala společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka
Plocha realizace: 800 m²
Realizační firma: Sdružení plzeňských obkladačů s.r.o.
Použitá stavební chemie Ceresit: penetrační nátěr Ceresit CT 17,
lepicí malta Ceresit CM 12,
spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic

Výroba nejznámějšího českého likéru se po dvou stech letech přestěhovala z centra Karlových Varů na jejich okraj do Bohatic. Zástupci vedení společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka moderní výrobnu slavnostně otevřeli 23. června za přítomnosti mnoha významných hostů. Byli mezi nimi dva ministři, karlovarský hejtman i primátor, nechyběli ani zástupci generálního dodavatele, firmy Metrostav, či společnosti Sdružení plzeňských obkladačů s.r.o., která novou výrobnu obkládala za použití stavební chemie Ceresit.

Otevření nové, automaticky řízené továrny připomnělo svými kulisami a kostýmovanou obsluhou historii věhlasného žaludečního likéru, která sahá do roku 1807. Od té doby se jeho obliba natolik zvýšila, že původní továrna v centru města přestala výrobě vyhovovat. Navíc místní obyvatele i lázeňské hosty zatěžovala nákladní dopravou. Její přemístění na periferii proto bylo nejen ekonomické, ale i ekologické. Historický objekt se uvolnil pro reprezentační prodejnu a muzeum Becherovky. Výstavba nové výrobní haly, stáčecího stanoviště lihu, požární nádrže, stanice čerpadel a retenční záchytné nádrže trvala včetně technologického vybavení téměř přesně jeden rok. Obkladačské práce prováděli pracovníci Sdružení plzeňských obkladačů s.r.o. pod vedením jednatele Vladislava Hvízdala.

Předmětem činnosti firmy Sdružení plzeňských obkladačů jsou obkladačské práce; zakázky společnost realizuje díky mobilitě a dobrému poměru ceny a kvality jak na celém území České, tak i Slovenské republiky. Tým firmy tvoří 30–40 vysoce kvalifikovaných pracovníků s dlouholetými zkušenostmi získanými při provádění obkladačských prací na stavbách v ČR a v Německu. Společnost je členem Cechu obkladačů České republiky a s materiály Ceresit má dlouholeté zkušenosti.

Při realizaci obkladů nové výrobny společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka použili obkladači při lepení obkladů na ploše cca 800 m² standardní systémovou skladbu s flexibilní lepicí maltou Ceresit CM 12. Pro penetraci byl použit penetrační nátěr Ceresit CT 17, který zpevňuje povrchy, snižuje nasákavost a zvyšuje přilnavost. Lepicí malta Ceresit CM 12 je voděodolná a stabilní na svislých plochách a je vhodná i pro oblasti zatížené působením vlhkosti. Pro spárování využili plzeňští obkladači spárovací hmotu Ceresit CE 40 Aquastatic, u které se díky vysokému stupni hydrofobizace spár (efekt Aquastatic) kapky vody udržují ve formě perliček na povrchu spáry a nevsakují se do její struktury. To umožňuje použití spárovací hmoty i na místech vystavených častému působení vody. Ceresit CE 40 Aquastatic je součástí systému Ceresit MicroProtect a vykazuje zvýšenou odolnost proti znečištění, mikroorganismům a plísním.

I v moderním bohatickém komplexu se likér rodí tradiční cestou – digerací neboli tepelně řízeným macerováním bylin a koření v koncentrovaném alkoholu. Po zrání, míchání, filtraci a vymražování proudí z nerezových tanků podzemním „becherovodem“ do sto metrů vzdálené a nedávno zrekonstruované stáčírny. „Výrobna má rozměry 60×24 m a snad jediné, co je na ní atypické, jsou stavební opatření uvnitř haly pro usměrnění případného výbuchu. Při práci s alkoholem k němu totiž někdy může dojít i při dodržení všech bezpečnostních nařízení. Prostor digerace a vymražování jsme proto opatřili prostorovou ocelovou konstrukcí spřaženou s prolévaným ztraceným bedněním. V součinnosti s výdechovými stěnami ve fasádě umožní řízení výbuchu tak, aby zaměstnancům zůstal v hale bezpečný prostor pro únik,“ uvedl hlavní stavbyvedoucí Ing. Karel Hes a doplnil: „Zakázka byla dokončena v požadovaném čase i kvalitě.“ Spokojen byl i Vladislav Hvízdal, jednatel Sdružení plzeňských obkladačů: „S materiály Ceresit máme mnohaleté zkušenosti a díky systémovým skladbám máme vždy jistotu, že výsledné dílo bude předáno a provozováno k plné spokojenosti klienta.“ A konečně spokojenost byla i na straně investora – generální ředitel likérky JBKB Anthony Schofield totiž při slavnostním otevření provozovny vybraným pracovníkům za dílo poděkoval a předal jim pamětní medaile.