Bytový panelový dům, Praha – Ruzyně

Základní fakta

Objekt: Bytový panelový dům, Praha – Ruzyně
Fasádní materiály: Systémy Ceresit – Kontaktní zateplovací systém Ceresit VWS S a Ceresit VWS M, opravná malta Ceresit CT 29, penetrace Ceresit CT 17, malta Ceresit CT 83, lepidlo Ceresit CT 190, Tenkovsrtvá dekorativní omítka akrylátová Ceresit CT 60
Dodavatel fasádních materiálů:

Malířské centrum střední Čechy

Realizace: firma Ostříž – fasády

Šeď panelových domů na pražském sídlišti Na Dědině rozsvítila žlutooranžová fasáda zatepleného domu v Žukovské ulici, který prošel díky firmě Ostříž – fasády a materiá lům Ceresit zásadní změnou své image.

„Sousední dům už byl nově omítnut, proto jsme se barevně přizpůsobili již zvolené kombinaci světležluté a oranžové,“ říká majitel fir my Jiří Ostříž. Právě žlutá je podle něj jednoznačně dominující barvou na nových fasádách. „Troufám si říct, že se objevuje na devadesáti procentech rodinných domů, a to ve všech možných odstínech od světlé přes zářivou žlutou, žlutooranžovou až po žlutohnědé a okrové tóny. Co se týče panelových domů, běžná je šedohnědá kombinace, která je celkem častá i na komerčních objektech, ale už jsem dělal i divoké tyrkysové fasády,“ pokračuje Jiří Ostříž, jehož rumburská firma se specializuje na úpravu povrchů od zateplování domů a fasád přes klasická jádra až po památkové budovy a mezi její reference patří např. i Vinohradská tržnice.

Jedenáctipatrový ruzyňský dům dostal nová okna, rekonstruovány byly balkóny a lodžie byly zaskleny. „Jednalo se o náš první větší dům, asi dva a půl tisíce metrů čtverečních, na kterém jsme použili systémy Ceresit, zatím jsme s nimi pracovali jen na rodinných domcích. Nové materiály jsme si museli nejdříve „osahat“ a naučit se s nimi pracovat, ale výsledek je velmi dobrý, jsou to kvalitní materiály,“ říká Jiří Ostříž. „Oceňuji i operativnost, s jakou lze na míchacích centrech vytvořit jakýkoli odstín i pro malé množství omítek a fasád, a to doslova na počkání. K lepšímu výběru pomohly i nové vzorníky ve formě vějířů, takže orientace v množství nabízených barev je podstatně snazší a přehlednější, proto jsme lehce dokázali najít příslušné odstíny, abychom je sladili se sousedním domem.“

Namíchání barev pro ruzyňský panelový dům obstaral tradiční dodavatel pro firmu Ostříž – fasády, a to Malířské centrum střední Čechy. Při zateplování se uplatnily oba certifikované systémy Ceresit, a to Kontaktní systém zateplování Ceresit VWS S s polystyrenem i Kontaktní systém zateplování Ceresit VWS M s minerální vlnou. „Podle protipožárních předpisů je možné použít polystyren do 8. patra, výše vlnu, což jsme pochopitelně u jedenáctipatrové budovy respektovali,“ pokračuje Jiří Ostříž.

Výčet použitých materiálů tedy obsahoval všechny položky z certifikovaných systémů: opravnou maltu Ceresit CT 29, penetraci Ceresit CT 17, maltu Ceresit CT 83 pro lepení polystyrenových desek, které byly upevněny i mechanickými prvky, a Ceresit CT 190 k lepení desek minerální vlny, které byly upevněny hmoždinkami s trny. Další vrstvy byly opět společné oběma systémům – vrstva armovaná síťovinou byla penetrována nátěrem Ceresit CT 16 a pro závěrečnou omítku byla zvolena klasická Tenkovrstvá dekorativní akrylátová omítka Ceresit CT 60, zrno 1,5 mm, probarvená do světle žluté a oranžové. Jedná se o vodoodpudivou a paropropustnou hmotu, která vytváří strukturu „zrno na zrno“. Je odolná povětrnostním vlivům a vodovzdorná. „Stavbu jsme bez problémů předali, výsledný dojem byl velmi dobrý. Věřím, že tato reference nám přinese jen další zakázky,“ dodal Jiří Ostříž.

 

Soubory ke stažení