Panelový dům, Chomutov

Základní fakta

Objekt: Panelový dům, Partizánská ulice, Chomutov
Fasádní systémy: Zateplovací systém Ceresit Ceretherm Express
Generální dodavatel: PRVNÍ HYPOSTAV spol. s r.o., Litvínov

Společnost PRVNÍ HYPOSTAV spol. s r.o. z Litvínova má se zateplovacími systémy Ceretherm od firmy Henkel ČR bohaté zkušenosti a dobře zná jejich výhody. Do konce loňského roku by si pro zateplení objektu pomocí tepelněizolačních desek z pěnového polystyrenu mohla vybrat z bohaté nabídky možností, všechny však měly jedno společné – pro lepení desek používaly lepicí malty Ceresit.

Na přelomu loňského a letošního roku však Henkel přišel s revoluční novinkou – polyuretanovým lepidlem Ceresit CT 84 Express, které dalo základ novému produktu v nabídce zateplovacích systémů Ceresit Ceretherm. Superrychlý vnější tepelněizolační kompozitní fasádní systém Ceresit Ceresit Ceretherm Express používá pro lepení polystyrenových desek právě nové polyuretanové lepidlo a nahrazení tradiční „pomalé“ cementové lepicí malty rychlou a maximálně komfortní variantou přináší prováděcím firmám značné výhody.

Dosavadní realizace plně potvrdily výrobcem deklarované přínosy expresního zateplovacího systému. Důkazem jsou i zkušenosti litvínovské společnosti PRVNÍ HYPOSTAV, která systémem Ceresit Ceresit Ceretherm Express zateplovala panelový dům v Chomutově. Dodavatelem materiálu byly Stavebniny K9 z Litvínova.

Celková zateplená plocha činila 1414 m² a realizace probíhala od června do srpna 2008. Jan Lev, jednatel a spolumajitel firmy, ocenil na novém zateplovacím systému zásadní zjednodušení a zrychlení: „Práce s lepidlem Ceresit CT 84 Express je jednoduchá, lepidlo má minimální nároky na přepravu a přípravu. Přesné dávkování umožňuje jeho správnou aplikaci, nízká hmotnost a plastická konzistence zvyšují pohodlí při práci. Překvapila nás i vysoká vydatnost – 25 kg balení běžné cementové lepicí malty vystačí pouze na 5 m2 na optimálně rovném povrchu, 750ml balení nového lepidla přitom spolehlivě uchytí cca 6 m2 pěnového polystyrenu.“

Při zateplování fasády chomutovského "paneláku" se prokázaly i další výhody lepidla Ceresit CT 84 Express. Klíčový byl zejména rychlý postup prací – lepidlo vytvrzuje po cca 20–30 minutách od aplikace, po zhruba dvou hodinách mohou být nalepené polystyrenové desky broušeny, ukotveny a může být nanesena výztužná vrstva. V jednom dni tak lze aplikovat lepidlo, upevnit kotvy a provést výztužnou vrstvu, což umožnilo zkrátit dobu realizace ve srovnání s "klasickými" maltami až o pět dnů. Lepidlo má vysokou přilnavost a velmi dobré tepelněizolační vlastnosti: hodnota součinitele tepelné vodivosti λ = 0,035 W/mK je velmi nízká, vrstva lepidla pod deskami z pěnového polystyrenu zlepšuje tepelnou ochranu budovy a zabraňuje vzniku tepelných mostů. Při lepení v horkých letních dnech se ukázala i výhoda široké škály aplikačních podmínek. Vysoká teplota či vlhkost vzduchu nijak práci neomezovaly – vysoká vlhkost nezpomaluje proces vytvrzení lepidla, ale naopak jej zrychluje. Totéž platí i u teploty. Při teplotě 0 °C trvá vytvrzení lepidla cca tři hodiny, při teplotě +40 °C je pevného spojení dosaženo po cca 10 minutách.

Rychlé bylo už samotné nanášení lepidla na polystyrenovou desku. Odpadlo míchání lepicí malty, s lepidlem se dobře pracovalo a navíc perfektně drželo. Samozřejmostí byl i kompletní technický servis ze strany firmy Henkel. Odborný pracovník nejenže důkladně proškolil zkušený tým pracovníků společnosti PRVNÍ HYPOSTAV, jak správně aplikovat lepidlo CT 84 Express v systému zateplování VWS Express, ale po celou dobu zakázky byl týmu k dispozici a pravidelně dohlížel na dodržování technologického postupu.

A jaké výhody přinesl realizační firmě superrychlý vnější tepelněizolační kompozitní fasádní systém Ceresit Ceresit Ceretherm Express? Jan Lev dodává: „Nový systém nejenže zkrátil dobu realizace a zásadně zjednodušil práci při zateplování. Nižší byly i náklady na m2, protože když jsme si vyčíslili náklady na materiál, práci, pronájem lešení a dopravu, byl nový systém nákladově výhodnější.“

 

Soubory ke stažení