Hotel Reitenberger, Mariánské Lázně - realizace koupelen

Základní fakta

Objekt: hotel Reitenberger, Mariánské Lázně – realizace koupelen
Obklady a dlažby: Navarti
Fasádní systémy: Henkel ČR, spol. s r.o.:
  • penetrace Ceresit CN 94
  • lepicí malta Ceresit CM 16
  • hydroizolační vrstva Ceresit CL 50
  • pásky Ceresit CL 52
  • spárovací hmoty Ceresit CE 33 a Ceresit CE 40
Generální dodavatel: Sefimota, a.s.

Lesk hodný nejen čtyř hvězdiček, ale hlavně jména zakladatele Mariánských Lázní, opata Karla Kašpara Reitenbergera, vrátila na přelomu roku stejnojmennému hotelu Reitenberger kompletní rekonstrukce. Navzdory poklidnému životu lázeňského města probíhala přestavba hotelu značně intenzivně a rychle, neboť se stihla během čtyř měsíců.

V rámci celkové proměny získal původní Hotel Kolonáda i nové jméno, a to po opatu tepelské ho kláštera Karlu Kašparu Reitenbergerovi, kte rý se v roce 1818 zasadil o vyhlášení tohoto zápa dočeského města otevřenými lázněmi.

Zrekonstruovaný hotel Reitenberger v centru Mariánských Lázní dnes svým hostům nabízí luxusně vybavené pokoje včetně několika bez bariérových a především špičkově vybavené bal neocentrum a welness s bazénem. „Dělali jsme osmdesát koupelen a pokládali celkem asi tři tisíce metrů čtverečních obkladů a dla žeb,“ říká ing. Zdeněk Moravec, jehož firma TRIMA zajišťovala dodávku španělské keramiky Navarti a stavební chemie Ceresit. Na zá kladě rozhodnutí investora byly všechny kou pelny obloženy keramickým obkladem s imi tací mra moru v dvoubarevném provedení tak, aby cel kový interiér koupelen ladil v kontextu s interiérem celého hotelu.

Koupelny se tak liší vlastně jen aplikovanou stavební chemií. „Někde jsme lepili na stávající obklady, samozřejmě po provedení odtrhových zkoušek, zda obklady drží. V tom případě jsme na starých obkladech vytvořili kontaktní můstek penetrací Ceresit CN 94 a pak už jsme lepili maltou Ceresit CM 16. Tam, kde nebyly stěny obloženy, jsme aplikovali kompletní systém Ceresit, to znamená včetně vytvoření hydroizolační vrstvy pomocí hmoty Ceresit CL 50 a pásky CL 52,“ vypočetl použité materiály Zdeněk Moravec. Patřily mezi ně i spárovací hmoty Ceresit CE 33 a ve sprchových koutech v bezbariérových koupelnách, kde dochází k nejvyššímu namáhání spár, byla použita hmota Ceresit CE 40 aquastatic s hydrofobním efektem, která je určena pro přímý kontakt s vodou.

Pro společnost TRIMA byla rekonstrukce hotelu jednou z tradičních zakázek. „Spolupracujeme s řadou společností, které podnikají v oboru lázeňství, a často dodáváme materiály pro rekonstrukce hotelů a lázeňských objektů nejen u nás, ale třeba i ve Františkových Lázních či v Praze,“ říká Zdeněk Moravec. Kromě klasických obkladů a dlažeb však jeho firma zajišťuje i návrhy a výrobu originálních replik historických obkladů a dlažby. Záleží jen na klientovi, zda si vymyslí, že se chce vykoupat ve vaně z časů viktoriánské Anglie nebo zvolí období Ludvíka XV. „Hodně žádaná je secese, obkládali jsme celý bazén v tomto slohu. Podle přání klientů nakreslí náš grafik příslušný dekor, který necháme nanést na obklady a vypálit. Vyrábí je pro nás jedna menší keramička, která je schopna vypálit historické obklady včetně vlásečnicových prasklinek, aby skutečně budily dojem dvě stě let starých obkladů,“ popisuje výrobu Zdeněk Moravec. Podle něj zhruba 20–40 % skončí v odpadu, protože je třeba zkoušet různé barvy a vypalovat v různých teplotách, aby se dosáhlo správného výsledku. „Když se to však povede, je to nádherný pocit. Z estetického i profesionálního hlediska je krásné vytvářet tyto originální koupelny,“ dodal Zdeněk Moravec.