Stavební chemie Ceresit v nové administrativně-výrobní budově světového výrobce laboratorní přístrojové techniky v Brně

Základní fakta

Objekt: nová budova administrativně-výrobního areálu firmy TESCAN, a.s.
Autor projektu: S.I.S. Projekt, spol. s r.o. Brno
Generální dodavatel: Moravostav Brno, a.s.
Dodavatel a realizace obkladů a dlažeb: Keraservis s.r.o., Brno
Obklady a dlažby: Lasselsberger s.r.o.
Použitá stavební chemie Ceresit: lepicí malta Ceresit CM 12
lepicí malta Ceresit CM 16
spárovací hmota Ceresit CE 43 Grand'Elit

Ryze česká firma TESCAN, a.s., patří mezi světové dodavatele přístrojové techniky a vědeckých zařízení. Společnost sídlí přímo v Brně, kolébce evropské elektronové mikroskopie. Sídlo tohoto světového výrobce laboratorní přístrojové techniky je v brněnské městské části Brno-Kohoutovice, kde v létě 2013 vyrostla i nová budova závodu. Obklady a dlažby z produkce největšího českého výrobce obkladů a dlažeb dodávala firma Keraservis s.r.o. Brno a její obkladači pracovali s lepicími maltami a spárovacími hmotami Ceresit (Henkel ČR).

Společnost TESCAN byla založena v roce 1991 jako malá firma vyrábějící programovatelné řídicí jednotky, digitizéry pro starší analogové rastrovací elektronové mikroskopy a drobná příslušenství. Dnes patří firma TESCAN mezi světové dodavatele rastrovacích elektronových mikroskopů a zakázkových sestav pro použití v materiálovém inženýrství, průmyslu, biologii, kriminalistice a vědeckých laboratořích. Dobré jméno firmy ve světě a zvýšený odbyt s sebou přinesly i nároky na větší plochy pro výrobu a administrativní zázemí. Projekt navrhla architektonická a projekční společnost S.I.S. Projekt spol. s r.o. v Brně, generálním dodavatelem stavby byla stavební společnost Moravostav Brno, a.s. Oba subjekty se podílely už na výstavbě stávajícího administrativně-výrobního objektu firmy TESCAN, který v Brně-Kohoutovicích vyrostl v roce 2008. Nová budova byla úspěšně zkolaudována v pátek 28. června 2013. Firma tímto rozšířila celkovou výrobní kapacitu zejména o čisté prostory, kde nevzniká hluk ani znečištění z provozu. Nový administrativněvýrobní areál disponuje nejmodernějšími technologiemi a ekologicky šetrnými řešeními.

Všech 800 m2 obkladů a cca 600 m2 dlažby je výhradně z produkce největšího českého výrobce obkladů a dlažeb Lasselsberger s.r.o., na schody byla použitá teracová dlažba a tvarovky. Z výrobků stavební chemie Ceresit se na schodištích, v kuchyních a sanitárních prostorách uplatnily lepicí malty Ceresit CM 12 a CM 16, na spáry použili obkladači Keraservisu Brno spárovací hmotu Ceresit CE 43 Grand'Elit.

Tenkovrstvá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 12 je voděodolná, mrazuvzdorná a stabilní na svislých plochách a tuto vlastnost oceňovali i obkladači firmy Keraservis Brno. "Nový objekt firmy TESCAN nebyl náročný z hlediska kvality podkladu nebo typu materiálu či formátem použitých obkladů a dlažeb, v tomto ohledu jsme pracovali se standardními podmínkami a výrobky. Velké nároky tvořila hlavně velikost plochy, na kterou jsme lepili obklady a dlažbu. Proto jsme museli pracovat se stavební chemií, na kterou jsme se mohli 100% spolehnout. U lepicích malt Ceresit oceňovali naši lidé právě jejich stabilitu na stěnách, malta Ceresit CM 12 nestékala a dala se navíc použít i pro gresové dlažby. Vysokou přídržnost a flexibilitu ocenili naši lidé i u flexibilní lepicí malty Ceresit CM 16," hodnotil kvalitu výrobků stavební chemie Ceresit obchodní zástupce společnosti Keraservis Brno Ing. Pavel Kučera, který pokládku obkladů a dlažeb u této realizace koordinoval. 

Pro spárování obkladů a dlažeb použili pracovníci firmy Keraservis flexibilní spárovací hmotu Ceresit CE 43 Grand'Elit se zvýšenou chemickou a mechanickou odolností. Tato spárovací hmota je vyztužena mikrovláknem a díky speciální receptuře MicroProtect chrání spáru před pronikáním vlhkosti a usazováním nečistot. Díky zvýšené hydrofobizaci (efekt aquastatic) se totiž kapky vody udržují na povrchu spáry a nevsakují do její struktury. Spárovací hmota Ceresit CE 43 Grand'Elit splňuje požadavky normy ČSN EN 13888:2004 – třídy CG2 WA (spárovací hmota se zvýšenými parametry, s vysokou odolností proti oděru, se sníženou absorpcí vody). To umožňuje její použití v místech dlouhodobě vystavených působení vody a také v místech vystavených vysokému zatížení, jako např. terasy, balkony.

 

Dokumenty ke stažení