Původní krásu vrátily secesnímu domu ve Strešovicích omítky Ceresit

Základní fakta

Objekt: Činžovní dům, Praha 6-Střešovice
Materiály: zateplovací systém Ceresit VWS, omítka Ceresit CT 74, malta Ceresit CT 85, penetrační nátěr Ceresit CT 16, fasádní nátěr Ceresit CT 48

Podobu z počátku minulého století vrátila nejen fasádě secesního činžovního domu v ulici Na Viničce v Praze 6 citlivá rekonstrukce, kterou v listopadu loňského roku dokončila společnost First City Group mimo jiné i s použitím stavební chemie Ceresit.

„Jsme developerská společnost a hledáme architektonicky zajímavé domy, které koupíme v horším či lepším stavu, a poté je komplexně rekonstruujeme. Každá taková rekonstrukce ale pro nás začíná v archivech hledáním historických fotek a pátráním po starousedlících, od kterých se snažíme zjistit, jak vlastně dům kdysi vypadal, abychom se co nejvíce přiblížili původnímu stavu a zachovali jeho historický ráz a ducha. Chceme, aby po nás zůstalo něco hodnotného, za co se nebudeme stydět,“ vysvětluje firemní filozofii Lubomír Smažík, jednatel společnosti First City Group. „Je to náš společný koníček, můj i kolegy Konstantina Vlčkova,“ říká o svém přístupu k historickým objektům Lubomír Smažík.

Obdobný postup platil i pro secesní činžovní dům na rohu ulic Na Petynce a Na Viničce, který v roce 1910 postavil mistr zednický Vinš pro svou dceru za celoživotní úspory, jak praví historické materiály. Ta si v roce 1918 vzala ruského emigranta, který prchl z vlasti po VŘSR, a v domě bydleli až do roku 1948 – tehdy, pro změnu po Vítězném únoru, se oba pokusili prchnout z Československa, ale byli na hranicích chyceni. Činžovní dům byl pochopitelně zabaven a socialistické vlastnictví včetně OPBH se na něm během desítek let značně podepsalo. Po listopadové revoluci objekt ještě několikrát posloužil jako zajímavá spekulace, než se v roce 2004 dostal do vlastnictví First City Group.

„Nějaký čas trvalo vyřízení všech povolení a rekonstrukci jsme zahájili v roce 2006,“ pokračuje Lubomír Smažík. Během kompletní přestavby zůstaly zachovány v podstatě jen nosné konstrukce s historickými prvky fasády a vstupní vestibul. Dispozice jednotlivých bytových jednotek se zcela změnily, v pěti nadzemních podlažích (přibyla nástavba jednoho patra) vzniklo 15 bytů, od 40 m2 až po stočtyřicetimetrové. Všechny mají balkony nebo terasy a ke každému přísluší sklep. V suterénu vznikla nová kotelna a prostory byly využity z části i pro garáže. Kompletně se měnily elektroinstalace, topení a zdravotechnika, stejně tak skladby podlah (používaly se materiály Thomsit), okna, dveře a omítky (Ceresit).

Spousta zařízení a prvků byla poničena či odstraněna při minulých rekonstrukcích, takže je bylo třeba obnovit či znovu vytvořit. „Třeba litinová zábradlí schodiště byla odlita v původních prvorepublikových formách, které jsme dohledali u jedné plzeňské firmy prostřednictvím internetu,“ říká Lubomír Smažík. Vstupní dveře vítají nové obyvatele domu typickou secesní vitráží s „muchovskou“ dámou s hrozny vína. „Věděli jsme, že dveře (i ty vestibulové) měly vitráž, ale nikdo už si nepamatoval jakou. Tak jsme požádali umělecké skláře, aby pro nás navrhli novou, a nakonec se nám nejvíce líbil nápad dámy s hrozny vína vzhledem k názvu ulice Na Viničce a historickému faktu, že tu kdysi býval vinohrad,“ vypráví Lubomír Smažík. A tak rámy oken jsou zelené, stejně jako v roce 1910, a podobně byly opraveny v původních barvách i omítky (červená s bílou z pohledu z ulice).

V horní nástavbě kompletně zateplené systémem Ceresit VWS byly např. vytvořeny i kopie zednických říms. „Profilace říms a olištování oken jsme vyráběli z polystyrenu, protože nástavbu jsme zateplovali systémem Ceresit s neprobarvenou silikonovou omítkou Ceresit CT 74,“ pokračuje Lubomír Smažík. Použitým izolantem byly polystyrenové desky lepené maltou Ceresit CT 85. Ta se nanáší na povrch desek, na ni se pokládá sklotextilní síťovina, a poté se nanáší druhá vrstva malty, tak aby síťovina byla úplně zakrytá. Vrstvu armovanou síťovinou posléze napenetrovali nátěrem Ceresit CT 16, který usnadňuje strukturování omítek. „Spodní část památkáři nedovolili zateplit, takže jsme jen opravovali štuky a barevně dům sjednotili probarveným fasádním silikonovým nátěrem Ceresit CT 48 v červeném odstínu, který Ceresit namíchal speciálně na zakázku, aby se co nejvíc blížil původnímu vzhledu domu. Stranu do dvora, která byla už při někdejší výstavbě trochu „ošizena“ a byla hladká bez výrazných prvků, jsme rovněž zateplili systémem Ceresit VWS s probarvenou silikonovou tenkovrstvou hlazenou omítkou Ceresit CT 74. Tentokrát jsme zvolili oranžový odstín, abychom vnitřní blok prosvětlili, a pomohli tak sluníčku dovnitř místností.“

Rok rekonstrukce nyní připomíná reliéfní letopočet 2007 na jedné straně rohového domu, na druhé straně štítu zedníci ponechali rok výstavby 1910. To však není jediná (i když jediná viditelná) připomínka proměny tohoto secesního objektu – za štítem na střeše je skryta měděná koule s dokumenty o rekonstrukci. „Zvykli jsme si nechávat v domech vzkaz dalším generacím, o historii domu a o rekonstrukci, kterou jsme provedli,“ uzavírá Lubomír Smažík.