Ceresit v koupelnách nového bytového domu Rostislav v Brně

Základní fakta

Objekt: bytový dům Rostislav v Brně-Králově Poli
Developer a generální dodavatel: Moravská stavební unie – MSU s.r.o., Brno
Dodavatel obkladů a dlažeb: PTÁČEK – velkoobchod, a.s.
Dodavatel stavební chemie: Keraservis Brno
Použitá stavební chemie Ceresit: hloubková penetrace Ceresit CT 17, elastická těsnicí hmota Ceresit CL 51, lepicí malta Ceresit CM 12, spárovací hmota Ceresit CE 40, sanitární silikon CS 25, izolační pás Ceresit CL 52.

Společnost Moravská stavební unie – MSU s.r.o. Brno byla založena v roce 1993 a od té doby podniká v oboru pozemního stavitelství na území České republiky a Německa. Jedním z důležitých pilířů její činnosti jsou vlastní developerské projekty, především výstavba bytů do osobního vlastnictví. Posledním úspěšným počinem je novostavba domu s 16 bytovými jednotkami a třemi speciálními zubními ordinacemi v Brně, která byla dokončena v létě letošního roku. V koupelnách tohoto objektu byl použit široký sortiment stavební chemie Ceresit. Dodavatelem obkladů a dlažeb byla firma PTÁČEK – velkoobchod, a.s., a dodavatelem stavební chemie společnost Keraservis Brno.

V červnu 2011 společnost MSU zahájila novostavbu bytového domu v Brně-Králově Poli v oblasti pod Palackého třídou, kde probíhá nová výstavba a rozvoj celého území. Začátkem prosince byla hotová hrubá stavba, koncem dubna 2012 zateplená fasáda celého objektu a od srpna si nové byty přebírali majitelé. Bytový dům Rostislav je navržen jako osmipodlažní budova s jedním podzemním a sedmi nadzemními podlažími na rohu Rostislavova náměstí a ulice Škárova a výškově navazuje na sousední dům na Rostislavově náměstí. Uvnitř se nacházejí bytové jednotky různých velikostí od 1+kk po 3+kk s balkony nebo zelenými terasami. V posledních dvou podlažích vznikly speciální nadstandardní zubní ordinace, v přízemí je k dispozici malý komerční prostor. Ke každému bytu přísluší sklepní kóje, parkování pro 18 vozidel je vyřešeno v rámci 1. nadzemního a 1. podzemního podlaží na hydraulických parkovacích dvouplošinách.

Nosná konstrukce objektu je železobetonová monolitická, obvodový plášť je z cihelných tvárnic. Koupelny bytů jsou standardně vybaveny na podlahách velkoformátovou italskou dlažbou s jemným reliéfním proužkem Imola Blown 40/40, stěny jsou obloženy velkoformátovým obkladem z koupelnové série Imola Blown 20/40, v koupelně do výšky 2 m, na WC do 1,2 m.

„Prosakující voda může v interiéru koupelny poškodit podkladové stavební materiály, hrozí i újma na zdraví – plísně, které se tvoří ve vlhkých stěnách, mohou způsobovat alergie nebo respirační nebo kožní problémy. To jsou většinou důsledky dlouhodobé, které nelze postřehnout okamžitě, špatně izolovaná podkladová stěna se však může projevit i několik hodin po dokončení spárování. Výsledná barevnost použité spárovací hmoty totiž může být na vlhkém podkladu jiná než na suchém materiálu,“ říká Petr Skála, technický a obchodní poradce Henkel ČR, a dodává: „Tomu všemu lze samozřejmě zabránit. Stavební chemie Ceresit nabízí ucelenou a promyšlenou řadu produktů z oblasti penetračních nátěrů, těsnicích hmot, lepicích malt, spárovacích hmot a silikonů, které při správném provedení garantují kvalitu, životnost, zdraví a vysokou estetickou úroveň realizovaného interiéru.“

„Drželi jsme se doporučení a koupelny našeho bytového domu byly dokončeny systémovým řešením Ceresit pro koupelny, sprchy a bytové kuchyně. Tyto prostory bývají zatížené opakovanou krátkodobou vlhkostí, jsou vystavené stříkající vodě a jejímu působení a proto musely být náležitě utěsněny. Podkladové plochy v koupelnách byly penetrovány nátěrem Ceresit CT 17, pro povrchové bezešvé utěsnění podkladů před lepením keramických obkladů a dlažby použili naši obkladači elastickou těsnicí hmotu Ceresit CL 51, do rohů a dilatačních spár vložili izolační pás Ceresit CL 52. Obklady a dlažba se lepily tenkovrstvou cementovou lepicí maltou Ceresit CM 12 Elastic,“ vysvětlil autorizovaný technik a stavbyvedoucí firmy Moravská stavební unie – MSU s.r.o. Jiří Daler.

Těsnicí hmota Ceresit CL 51 je určena k utěsnění omítek a potěrů i s podlahovým vytápěním v bytové výstavbě na místech zatížených vlhkostí, navíc překrývá trhliny v podkladu a lepení obkladů je možné již po čtyřech hodinách. Voděodolná lepicí malta Ceresit CM 12 Elastic obsahuje MC-polymery, které společnost Henkel využívá jako jeden z prvních výrobců na světě. Majitelé bytu určitě ocení skutečnost, že ve spárách obkladů a dlažeb je použita i letošní významná inovace v sortimentu stavební Ceresit – spárovací hmota Ceresit CE 40 Aquastatic s 2. generací receptury Ceresit MicroProtect. Ta má na rozdíl od konkurenčních voděodolných spárovacích hmot schopnost nejen se pasivně bránit před pronikáním vlhkosti do struktury spár, ale díky originální kombinaci tří biocidních účinných látek i aktivně bojovat proti růstu plísňových kultur a uchycení a šíření spor. Trojitá ochrana proti vlhkosti, růstu plísní a uchycení spor je tak zaručena. Do řady produktů s účinnou recepturou Ceresit MicroProtect patří i těsnicí acetátový sanitární silikon Ceresit CS 25, který byl použit k vyplnění dilatačních spár u obkladů a dlažeb v koupelnách.