Bytový dům v Dobříši

Základní fakta

Objekt: Bytový dům, Dobříš
Fasádní systémy: Zateplovací systém Ceresit Ceretherm VWS – varianta Express, lepidlo Ceresit CT 84 Express, omítka Ceresit CT 174 (zrno 1,5 mm), fasádní nátěr Ceresit CT 48; sanitární prostory, terasy, lodžie – těsnicí tmel Ceresit CS 25
Generální dodavatel: TVAR STAV-REAL, s. r. o., Jiří Burian

Moderní bytový dům vyrostl na okraji Dobříše, kde v souladu s městským územním plánem navazuje na původní zástavbu. Se stavbou se započalo na jaře loňského roku a letos v červnu proběhla úspěšně kolaudace objektu, který zaujme pastelovou barevností v žlutých a šedomodrých tónech i atypickým tvarem. Citlivým výběrem exteriérových barev docílili architekti jeho dokonalé souznění s okolím a současně jimi dynamicky rozčlenili plochu jinak až „funkcionalisticky“ strohé fasády.

Architektonické, dispoziční a prostorové řešení objektu pochází z ateliéru architektů Kliera a Křížka z Valašského Meziříčí. Dům je koncipován do tvaru písmene U a jeho zastavěná plocha činí asi 400 m2. Je dvoupodlažní, s obytným podkrovím obloženým dřevem. Obsahuje 18 bytů od 33 do 93 m², od 1+kk do 3+kk. Každý má balkon, u horních pater otevřený.

Dvě schodišťová atria jsou dobře prosvětlená a zajišťují dokonalou dostupnost bytů. Výhodou tohoto řešení je orientace obytných místností na jih až jihozápad a sociálního zázemí bytů na sever až severovýchod. V suterénu jsou sklepní boxy, sušárna a kolárna. Ke každému bytu náleží venkovní stání pro auto.

Stavební práce prováděla firma TVAR STAV-REAL, s.r.o. Stavbyvedoucího Jiřího Pekárka jsme se zeptali na postup fasádních prací: „Pracovali jsme se zateplovacím systémem Ceresit Ceretherm VWS, varianta Express, při jehož lepení jsme poprvé použili polyuretanové lepidlo Ceresit CT 84 Express, které nám pomohlo práce zkrátit o dva dny. Snadno se s ním manipuluje, odpadá míchání a vše perfektně drží. Pomohl nám i vstřícný přístup zástupců společnosti Henkel, jmenovitě Petra Václavíka, který ochotně několikrát přijel přímo na stavbu, provedl zaškolení našich pracovníků na místě a předvedl, jak správně pracovat s tímto novým lepidlem.“

Práce na zateplení probíhaly v lednu při teplotách těsně nad 0 °C, což odpovídá požadavkům na použití CT 84 Express, s nímž se může pracovat při teplotě vzduchu i podkladu od 0 °C do +40 °C. Vlastnosti lepidla CT 84 umožňují pokles teploty pod 0 °C po osmi hodinách od jeho aplikace. Fasáda ve světle žluté a šedomodré kombinaci byla řešena dodavatelsky firmou Jiří Burian. I tato firma využila produktů od firmy Henkel a pracovala s fasádní barvou Ceresit CT 48 a probarvenou silikon-silikátovou omítkou Ceresit CT 174 se zrnem 1,5 mm. Barevnost podtrhla architektonický záměr a pomohla vytvořit přitažlivý, moderní vzhled domu, který už koncem července bude plně obsazen novými obyvateli.

 

Ceresit CT 84 EXPRESS

Jde o polyuretanové lepidlo určené k lepení polystyrenových desek v exteriéru v kompozitních tepelněizolačních systémech zateplení budov Ceresit VWS. Již po cca dvou hodinách od nalepení polystyrenových izolačních desek je možno přistoupit k jejich přebroušení, montáži hmoždinek a následnému přestěrkování. Ceresit CT 84 Express se nanáší po obvodu desky se zachováním odstupu cca 2 cm od hrany desky a jedním pruhem přes její střed, rovnoběžně s delší stranou desky. Deska se přiloží ke stěně a lehce dotlačí pomocí dlouhé latě. Rovinnost povrchu lepených desek je možno latí korigovat do 20 minut od okamžiku nalepení.

 

Dokumenty ke stažení