Následujte svůj typ

Barvy vyvolávají určité emoce, doplňují identitu budovy, její původ a styl. Aby byl výsledný efekt oku lahodící, udělali jsme další krok a rozdělili barvy podle sytosti (intenzita barvy) a jasu (úroveň jasu daného odstínu vůči bílé a černé). Vytvořili jsme tak následujících 9 barevných typů.

Kombinace vhodných typů podle pravidel barevné psychologie znásobí efekt, který má budova vyvolat, a vytvoří tak synergii mezi barvami a fasádou domu. Ke každému barevnému typu je pak přirazena informace o tom, jak je daný typ vnímán člověkem a jaký dojem vytváří.

1. KRÉMOVÝ
Nejsvětlejší a nejvíce neutrální barvy z celé barevné škály vytvářející pocit prostoru a světla.

2. JEMNÝ
Mírně intenzivní barvy působící rezervovaným, jemným a tichým dojmem.

3. SVĚŽÍ
Svěží barvy působící snově, ale také jasně, čistě a radostně.

4. VITÁLNÍ
Barvy s nejvyšší sytostí v celém barevném spektru, barvy nejživější a nejvíce stimulující.

5. SVĚTLÝ ZÁKLAD
Lehce syté barvy laděny do šeda působící klidně a prakticky.

6. ZÁKLADNÍ
Lehce syté barvy s výraznějším šedým nádechem vytvářejí relaxační a sofistikovanou atmosféru.

7. PŘÍRODNÍ
Uklidňující, středně syté barvy s vyšším podílem šedé.

8. TMAVÝ
Barvy s velmi mírnou sytostí a vysokým podílem šedé působící formálně a mírně mysteriózně.

9. HLUBOKÝ
Díky vysoké sytosti a vysokému podílu šedé, dodávají hluboké barvy obohacující pocit blaženosti a klidu.

Následující tabulka zjednodušeně vysvětluje rozdíly mezi 9 barevnými typy na základě jejich barevné sytosti a stupně šedi.

Tipy a triky

Barevné kombinace s vyšším kontrastem jsou více stimulující. Vyšší kontrast získáme použitím barev s kontrastující sytostí, barev s různým podílem šedé nebo jejich kombinací. Každý kontrast je množné vytvořit rozdílným způsobem. Brožura ukazuje jen několik příkladů, neuvádí všechny možnosti, jak dosáhnout kontrastu.

KONTRAST V SYTOSTI: KRÉMOVÝ – JEMNÝ – SVĚŽÍ - VITÁLNÍ
Jde o barevné typy s rostoucí barevnou sytostí a nízkým podílem šedé. Krémové barvy jsou neutrální a jemné, zatímco barvy označené jako Vitální přitáhnou Váš pohled a působí stimulačně. V případě, že potřebujete dosáhnout vysokého kontrastu, jejich kombinace bude pro Vás ideální.


KONTRAST VE STUPNI ŠEDI: KRÉMOVÝ – SVĚTLÝ ZÁKLAD – ZÁKLADNÍ – TMAVÝ
S cílem vytvořit kontrastní efekt se často používají barevné typy s přibližně stejnou sytostí ale se vzrůstajícím podílem šedé. Barvy Tmavého typu mají nejvyšší podíl šedé a jsou vnímány jako „těžké“. Největší kontrast získáme porovnáním Krémových a Tmavých barev.


KONTRAST KOMBINOVANÝ: KRÉMOVÝ – PŘÍRODNÍ – HLUBOKÝ – TMAVÝ
Přírodní a Hluboké barvy mají vyváženou úroveň sytosti i stupeň šedé. Jejich kombinací s Krémovými barvami vytvoříte kontrast v sytosti i kontrast ve stupni šedi. Další možností, jak kombinovat oba kontrasty, je spojení Vitálních a Základních barev.


TIP

Doporučujeme kombinovat maximálně 3 barevné typy. Není vhodné používat barvy stejného typu vedle sebe. Pro dosažení lepšího výsledku je ideální vložit mezi ně barvu z jiného barevného typu. Barevné kombinace jsou jen jedním z mnoha faktorů, které mají vliv na výsledný vzhled fasády. Mezi další činitele patří velikost budovy a barevných povrchů, použité materiály a konečný počet (aplikovaných) barev.