NOVINKA: Suchá a čistá fasáda díky nové technologii Double Dry

V sortimentu fasádních zateplovacích systémů stavební chemie Ceresit (Henkel ČR) se v léte 2017 objevila druhá z klíčových novinek - omítky s technologií Double Dry. Nová generace silikonových (Ceresit CT 74 A CT 75)  a silikon-silikátových omítek (Ceresit CT 174 a CT 175) obsahuje novou technologii Double Dry, u nichž na první pohled zaujmou vylepšené parametry hydrofobnosti a paropropustnosti.

Jak už název nové technologie napovídá, u všech inovovaných omítek se díky ní objevuje „dvojitý efekt“ suché fasády – tedy velmi nízká savost (třída W3) a současně vysoká propustnost vodní páry (V1).  Vysokou hydrofobnost, tedy nízkou savost vody, nejlépe charakterizují kapky vody, které se nevsakují do struktury omítky, ale které vytvářejí perličky na jejím povrchu a takto stékají dolů po omítce. Nová technologie přináší i jednoduché odpařování vlhkosti, které je výsledkem kondenzace vodní páry na povrchu. Hustá struktura omítky je vodoodpudivá, ale vysoce paropropustná. Voda a vlhkost z fasády rychle a jednoduše vyschne.

Extrémně nízkou savost vody potvrzují i parametry jednotlivých omítek – zatímco limitem pro třídu nasákavosti W3 je hodnota w= 0,1 [kg/m2h0,5], vykazuje například silikonová omítka CT 74 podle zrnitosti w=0,03-0,05, což je až dvakrát méně než stanovuje norma pro nízkonasákavé omítky. A podobně jsou na tom i další tři inovované omítky. Hravě si nová generace omítek poradí i s normativními nároky na vysokou propustnost vodní páry.  Zatímco třída V1 požaduje difúzní ekvivalent tloušťky vzduchové vrstvy Sd < 0,14, u silikonové omítky CT 74 se (opět v závislosti na zrnitosti) pohybuje hodnota Sd = 0,09 – 0,12. A do třídy V1 patří i ostatní omítky – CT 75, CT 174 a CT 175.

 

Velmi nízká savost a vysoká propustnost vodní páry u nové generace silikonových omítek Ceresit zásadně ovlivňují chování fasády. Fasáda snadno neprovlhne a po dešti její vnější povrch velmi rychle vyschne. Výrazně zhoršené jsou podmínky pro vznik nepřátel fasády – řas a plísní. Vlhkost a špína to mají také mimořádně ztížené, nová generace silikonových omítek má zvýšenou odolnost proti zašpinění a je samočistící – špína je jednoduše smyta vodou. Zvýšená je také odolnost proti mechanickému namáhání a vzniku trhlin. Nová generace zkrátka udrží fasádu čistější a odolnější po delší dobu.

Tyto výhody bude v průběhu druhého pololetí letošního roku komunikovat i marketingová kampaň na podporu nové generace silikonových omítek Ceresit s technologií Double Dry. Na bannerech, billboardech, posterech a dalších nosičích bude tuto ochranu ztvárňovat skleněná kupole nad domem, chránící fasádu před vodou a špínou.

 

Další informace o omítkách s technologií Double Dry